güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 3 min 5 ay

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik eden Türk Telekom, Verimlilik Haftası’nda yaptığı açıklamada, çalışmalarını duyurdu. Hayata geçirdiği ‘Yeni Kuşak Kent Platformu’ ile ulaşım, güç, etraf, sağlık, hayat ve güvenlik alanlarında hâli hazırda 9 vilayette 50’den fazla hizmet sunuyor; belediyelere sağladığı akıllı tahlilleriyle trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya tüm alanlarda kaynakların aktif ve verimli kullanılmasına yardımcı oluyor.

Elektrik tüketimini düşüren az operatörler ortasında

Türk Telekom, Global e-Sürdürülebilirlik Teşebbüsü GeSI’nin raporuna nazaran dünyada son yıllarda elektrik tüketimini düşüren az operatörler ortasında yer alıyor. Yeni jenerasyon irtibat teknolojileri ile güneş gücü ve rüzgâr gücü üzere alternatif kaynaklara yönelen şirket, pak ve ulusal güce de katkı sağlıyor. Karbon ayak izini sistematik olarak azaltan Türk Telekom, birincisini 2021 yılı içinde yayınlayacağı sürdürülebilirlik raporuyla, çevresel ve toplumsal yarar üretme alanındaki performansını nizamlı aralıklarla açıklamaya hazırlanıyor.

Köylere güneş güçlü baz istasyonları

Türk Telekom, insanı odağına alan “herkes için erişilebilir iletişim” prensibi doğrultusunda toplumun bütün kesitlerini bedelli hissettirmeyi amaçlıyor. Sürekli güç imkânı bulunmayan, bu nedenle erişim kahrı yaşayan köylere kurulumları başlanan güneş güçlü baz istasyonlarını yaygınlaştırmak da kurumun gayeleri ortasında. Bu sayede, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların ve uzaktan eğitim sürecindeki öğrencilerin de irtibat hizmetlerinden kesintisiz olarak yararlanmaları sağlanacak.

Türk Telekom’un, sürdürülebilirlik alanında odaklandığı 4 ana mevzu şöyle sıralanıyor:

  • Sabit ve taşınabilir şebekelerde elektrik tüketimini düşürmek.
  • Yeni jenerasyon irtibat teknolojilerinin hem birçok bölümde hem de bina ve kentlerde kullanımını yaygınlaştırarak en yüksek seviyede kaynak tasarrufu sağlamak, sürdürülebilir topluma hizmet etmek.
  • Kurumsal toplumsal sorumluluk çalışmalarıyla toplumda bilhassa bayanları, görme engellileri ve dezavantajlı kümeleri destekleyip fırsat eşitliği sunmaya yönelik kalıcı adımlar atmak ve itici güç oluşturmak.
  • Karbon emisyonunu sistematik olarak azaltırken güç verimliliği konusunda yatırımlarına ve optimizasyon çalışmalarına aralıksız devam etmek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir