güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 7 min 5 ay

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu ve birçok insanın konutundan çalıştığı bu günlerde hareketli kalmak pek mümkün olmuyor. Alışveriş, fatura ödemesi üzere muhtaçlıklar internet üzerinden gerçekleştirilirken, akıllı telefonlarla toplumsal medyada geçirilen müddetlerin de arttığı gözlemleniyor. Lakin boynu uzun müddetler boyunca aşağıya hakikat eğmek, omurlara fazla yük binmesine ve fıtık başta olmak üzere pek çok sağlık meselesine neden oluyor. Uzunluğundan kola hakikat yayılan ağrı, güçsüzlük, uyuşma ve hareket kısıtlılığı boyun fıtığının belirtileri ortasında yer alıyor. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kısım Lideri Prof. Dr. Engin Çakar, boyun fıtığı ve ameliyatsız tedavi sistemleri hakkında bilgi verdi.

Yedi adet omurdan oluşan boyun, omurganın en hareketli kısmıdır. Omurların ortasında disk denilen jöle kıvamında yastıkçıklar bulunmaktadır. Diskler, bedene binen yükün istikrarlı formda alt beden kısımlarına iletilmesini sağlamaktadır. Uzunluğundaki omurga içinden omurilik ve kollara giden sonlar geçmektedir. Fıtık, diskin iç katmanındaki jelöz yapının taşarak, etraf dokularda ödem ve bası oluşturması ile ortaya çıkmaktadır.

Büyük fıtıklar hudutlarda sıkışmaya neden oluyor

Fıtık sonucunda kollara giden hudutların basısı nedeni ile uzunluğundan kola yanlışsız yayılan keskin ve bıçak saplanır üslupta bir ağrı olabilmektedir. Boyun ve omuz ağrısına, sırtta, kürek kemiğinin iç tarafına gerçek yayılan ağrı da eşlik edebilir. Hasta başını ağrıyan tarafın karşı tarafına çeviremez, birebir tarafa eğemez. Büyük fıtıklar omurilikten geçen sonlarda sıkışmaya neden olabilmektedir. Boyun ve kol ağrısının yanı sıra kolda ve elde uyuşma, güçsüzlük ortaya çıkabilmektedir. Boyun fıtıklarında basıya uğrayan hudut köküne bağlı olarak kolda ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma, elektriklenme, his kaybı üzere duyusal değişiklikler görülebilir.

Boyun fıtıkları en sık C5-6 ve C6-7 omurları ortasında görülüyor

C-5 hudut kökü basıya uğrarsa ağrı uzunluğundan omuzun doruğuna hakikat yayılır, omuz yan tarafının duyusunda azalma ve omuzun yana gerçek açılmasında güçsüzlük olabilir, sol omuz ve sağ omuz ağrısına sebep olabilir. C-6 hudut kökü basıya uğrarsa ağrı uzunluğundan sırt bölgesine ve aşağıya gerçek baş ve işaret parmağa yanlışsız yayılır, tıpkı parmakların duyusunda azalma ve el bileğinin üst hakikat kaldırılmasında güçsüzlük olabilir. C-7 hudut kökü basıya uğrarsa ağrı uzunluğundan orta parmağa gerçek yayılır, tıpkı parmağın duyusunda azalma ve dirseğin dışa hakikat açılmasında güçsüzlük olabilir. Boyun fıtığının tespitinde tüm bu bulgular fizik tedavi uzmanının muayenesi sonucunda ortaya çıkartılır. Teşhiste klinik bulguları uyumlu hastalarda MR teşhis koymada en yararlı tetkiktir. Hudut hasarı kuşkusu varsa tespit etmek için gerektiğinde EMG testi yapılabilir.

Boyun fıtığının birçok tedavi seçeneği bulunuyor

İlerlemiş hadiselerde cerrahi seçenekler tercih edilmektedir. Fakat boyun fıtıklarının büyük bir çoğunluğu ameliyatsız fizik tedavi metotlarıyla ortadan kalkabilmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

1.İlaç tedavisi: Kas spazmını çözmek, ödemi ve ağrıyı azaltmak için çeşitli kas gevşetici ve ağrı kesiciler tedavide uygulanabilmektedir.

2.Fizik tedavi usulleri: Sıcak-soğuk uygulamaları, elektrik akımları, vakum interferans, ultrason, lazer, manyetik alan uygulanan tedavi sistemlerindendir.

3.Kuru iğne tedavisi: Boyun fıtığında ağrıyı arttıran en değerli nedenlerden biri de kas spazmıdır. Spazm omurlar ortasında bulunan disklere baskı yaparak fıtıklaşmanın artmasına ve ağrılı bir omurgaya yol açmaktadır. Damarları sıkıştırarak kollar ve bacaklarda soğukluk, uyuşma, üşüme, ödeme neden olur. Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıda kullanılan kıymetli ve tesirli bir tedavi prosedürüdür.

4.Rejeneratif teknikler: Proloterapi, PRP, proloPRP, nöralterapi üzere enjeksiyon teknikleri uygulanan bölgenin kan akışını artırarak bölgenin kendini onarmasını sağlar. Bu yollar bedenin doğal güzelleşme sürecini aktive eder. Enjeksiyonlar çoklukla fıtığın büyüklüğüne ve eşlik eden spazmın şiddetine nazaran birkaç hafta ortalarla yapılır.

5.Omurgadan iğne tedavisi (Spinal enjeksiyonlar ): Omurgadan iğne tedavisi bel ve boyun fıtığı, dar omurilik kanalı üzere durumlarda ağrıyı azaltmak ve fıtığı uygunlaştırmak için uygulanmaktadır. Boyun fıtıklarında hastalara ameliyatsız tedavi imkanı sağlamaktadır. İlaç karışımı omurlar ortasından uygulanarak fıtığın küçülmesi ameliyatsız olarak sağlanabilmektedir. Teşebbüs sonrasında 1-3 saat istirahat gerekebilir, hastanede kalınmasına gerek yoktur. Hastalığa nazaran faset, kaudal spinal, foraminal spinal, sakroiliak enjeksiyon metotları uygulanabilmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir