güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 8 ay

Ulusal ve milletlerarası alanda çok sayıda ödül kazanan başarılı projelerde imzası bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel, dünyanın en kıymetli bayan mimarları ortasında yer aldı. Melkan Gürsel, bayan mimarların başarılarına dikkat çekmek maksadıyla hazırlanan ve dünyaca ünlü 36 bayan mimarın yer aldığı “Frauen in der Architektur- Mimaride Kadınlar” isimli kitapta yer alan tek Türk mimar oldu.

Sonuncusu gündemde değerli yer kazanan Bodrum Loft olmak üzere, farklı kapsam ve lokasyonlarda Loft projeleri, Bodrum Milas Havalimanı, Beyazıt Kütüphanesi, Afrika’nın çeşitli kentlerinde kongre merkezleri üzere çok sayıda projeyle, İstanbul’un beğenilen yapılarının yanı sıra birçok ülkede çağdaş mimarlık örneklerine öncülük eden Melkan Gürsel, dünyanın en kıymetli bayan mimarları ortasında yer alıyor.

1995 yılından bu yana Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı olarak mesleğini sürdüren Melkan Gürsel, 2008 yılında “The European Centre for Architecture Arka Design and Urban Studies” tarafından, “Avrupa’nın 40 Yaş Altı En Uygun 40 Mimarından Biri” ve 2015’te “Fifty Under Fifty: Innovators of the 21st Century” değerlendirmesinde “21. Yüzyılın 50 Yenilikçi İsminden Biri” olarak seçilmişti. “Orta Doğu’nun Mimariye İstikamet Veren En Güçlü İsimleri” listesinde 5’inci sırada yer alan Gürsel, 2017’de tekrar “The Power List 2017”de “En Aktif 50 Mimar” ortasında ilan edilmişti.

Melkan Gürsel son olarak da; çağdaş sanat, tasarım ve mimarlık mevzularındaki yayınları ile tanınan Alman yayıncı Hatje Cantz’ın, bayan mimarların milletlerarası alandaki başarılarına dikkat çekmek ve bir manifesto olarak duyurmak emeliyle hazırladığı “Frauen in der Architektur – Mimaride Kadınlar” isimli kitapta yer aldı. Melkan Gürsel’in de dahil olduğu dünyaca ünlü 36 bayan mimarın yapıtları ile birlikte işlendiği kitabın önsüzünü, ünlü Alman sanat tarihçisi Ernst Seidl yazdı. Editörlüğünü Tübingen Üniversitesi’nden küratör ve sanat danışmanı Ursula Schwitalla’nın üstlendiği kitapta Melkan Gürsel Dakar Kongre Merkezi projesi ile yer aldı.

“Böylesine sembolik bir misyona sahip global bir yapıtta yer almak, büyük bir onur”

Bugüne kadar başarılı projeleri ile RIBA, WAF, Aga Khan, Mies van der Rohe üzere birçok itibarlı ödül alan Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde bayan mimar oranının 60 olduğuna dikkat çeken Melkan Gürsel, “Frauen in der Architektur – Mimaride Kadınlar” kitabı ile ilgili şunları söyledi:
“Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle, hem ulusal hem de memleketler arası alanda birçok ödül aldık. Aldığımız her ödül bizim için özel paha taşır ve ilerisi için de ebediyen motivasyon kaynağı olmuştur. Fakat bugün ‘Mimari ve Cinsiyet’ konusunun işlendiği, bayan mimarlarının muvaffakiyetlerinin duyurulmasını hedefleyen böylesine sembolik bir misyona sahip global bir yapıtta yer almak, benim için bambaşka bir memnunluk ve onur. Bu kitabın; geleceğe kalacak nitelikte bir eser olmasının yanında birebir vakitte bayan mimarlarının muvaffakiyetlerinin dünyada hak ettiği yeri almasında katkı sağlayacağına inanıyorum. Kitap ayrıyeten bu yolda yürümek isteyen bayan mimarlar ve her meslekten bayanlar için de yürek verici bir çalışma olacaktır diye düşünüyorum.”

Dünyada başarılarıyla öne çıkan 36 bayan mimar, yapıtları ile kitapta yer aldı

Melkan Gürsel’in Türkiye’den tek isim olarak yer aldığı kitaptaki öbür dünyaca ünlü bayan mimarlar ise, şu isimler oldu:
Mona Bayr, Odile Decq, Elke Delugan-Meissl, Julie Eizenberg, Manuelle Gautrand, Annette Gigon, Silvia Gmür, Cristina Guedes, Itsuko Hasegawa, Anna Heringer, Fabienne Hoelzel, Helle Juul, Karla Kowalski, Anupama Kundoo, Anne Lacaton , Regine Leibinger, Lu Wenyu, Dorte Mandrup, Rozana Montiel, Kathrin Moore, Farshid Moussavi, Carme Pinós, Nili Portugali, Paula Santos, Kazuyo Sejima, Annabelle Selldorf, Pavitra Sriprakash, Siv Helene Stangeland, Brigitte Sunder-Plassmann, Lene Tranberg, Billie Tsien, Elisa Valero, Nathalie de Vries, Andrea Wandel, Helena Weber.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir