güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Telefonundan yahut bilgisayarından birilerini habersizce takibe almak bir şiddet biçimidir ve mağdurlarda önemli bir tasaya neden olur. Faillerin hedefledikleri kişiyi kullandıkları aygıtlar üzerinden gizlice izlemelerine imkan tanıyan ticari takip yazılımları, bilhassa COVID-19 salgını sırasında süratle yayılan bir tehdit haline geldi.

Sorun giderek büyüyor

Salgının başlamasından bu yana aile içi şiddetin ağırlaşmasıyla, Birleşmiş Milletler COVID-19 sırasında bayana yönelik şiddeti “gölge salgın” olarak isimlendirdi.

Stalkerware Aykırısı Koalisyonun dünya çapındaki müşahedeleri de 2020’de aile içi şiddet ve teknoloji istismarı hadiselerinde önemli bir artış olduğunu ortaya koydu. Ayrıyeten Kaspersky, 2020’de neredeyse 54 bin taşınabilir kullanıcısının global olarak takip yazılımlarından etkilendiğini tespit etti. Rusya Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Meksika, kullanıcıların en çok etkilendiği ülkeler ortasında yer aldı.

Global, kolektif aksiyon vakti

Çok taraflı takip yazılımı sıkıntısıyla gayret, siber güvenlik sağlayıcılarının, sivil toplum kuruluşlarının, kanun yapıcıların ve akademinin global ölçekte efor göstermesini gerektiriyor. Bu nedenle, Kaspersky dahil olmak üzere global siber güvenlik ekosistemindeki 10 kıymetli aktör bir ortaya gelerek aile içi şiddet mağdurlarına dayanak olmak, takip yazılımlarının kullanımıyla uğraş etmek ve mevzuya dair kamuoyu şuurunu artırmaya yönelik çalışmalar yapmak için global bir teşebbüs olan Stalkerware Aykırısı Koalisyonu oluşturdu. Koalisyon kurulduğu günden bu yana dünya genelinde 35’ten fazla üyeye ulaşarak, tehditlerle çaba ve şuuru yaygınlaştırma konusunda güçlü bir ivme kazandı.

Koalisyonun ortakları, iş birlikleri yoluyla gerçek sonuçlar elde etmek için çalışıyorlar. Bunlar ortasında takip yazılımlarının teknik tespitinin uygunlaştırılması, takip yazılımı örneği ve meta data bilgi paylaşım sisteminin geliştirilmesi; aile içi şiddet mağdurlarına dayanak veren örgütleri ve takip yazılımı tarafından gaye alınan başka bireyleri desteklemek için bir dizi bilgilendirme ve teknik yardım semineri sağlanması yer alıyor.

Stalkerware Aksisi Koalisyon Resmi Temsilcisi ve Kaspersky Kuzey Amerika Halkla Münasebetler Lideri Tara Hairston, şunları tabir ediyor: “Bu yaygın taciz taktiğine karşı çaba etmek için tüm kilit kuruluşların bir ortaya gelmesi gerekiyor. Kolluk kuvvetlerinin takip yazılımlarının oluşturduğu tehditleri tespit edip bunlara karşılık verebilmesi gerektiği göz önüne alındığında, INTERPOL’ün yakın partner şiddeti, istenmeyen nezaret ve taciz mevzularında global topluluklarıyla birlikte çalışmaya adandığını görmek hakikaten mükemmel. INTERPOL ve öteki ortaklarımızla birlikte, kimsenin takip yazılımlarının kurbanı olmamasını sağlamak için çalışacağız.

INTERPOL, takip yazılımlarının kullanımını araştırmak, yardıma muhtaçlığı olan mağdurları desteklemek ve failleri yakalamak için 194 üye ülkenin koalisyon tarafından hazırlanan eğitim oturumlarına iştirakini teşvik edecek.

INTERPOL Siber Kabahatler Yöneticisi Craig Jones, şu yorumda bulunuyor: “INTERPOL, Stalkerware Aykırısı Koalisyonu takip ve tacize karşı uğraşında desteklemeye kararlıdır. Bu gayeyle yakın partner şiddeti, istenmeyen nezaret ve taciz konusunda global kolluk kuvvetleri için farkındalık yaratmaya devam edeceğiz.”

Koalisyonun kurucu üyeleri ortasında Avira, Electronic Frontier Foundation, Avrupa Aile İçi Şiddet Failleriyle Çalışma Ağı, G VERİ CyberDefense, Kaspersky, Malwarebytes, ABD Ulusal Aile İçi Şiddeti Durdurma Ağı, NortonLifeLock, İnançlı Kaçış Operasyonu ve WEISSER RING yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir