güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla ilişkili imalat ve hizmet dallarındaki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2021 Mart Ayı Raporu’nu açıkladı. Mart ayında Türkiye iktisadını etkileyen gelişmelerin inşaat bölümü üzerinde de tesirli olduğunu gösteren Rapor, yüksek faiz ile birlikte düşünüldüğünde inşaat dalının yaşanan dalgalanmadan etkileneceğini lakin buna karşın faaliyetteki yükselmenin ümit verici olduğunu ortaya koydu.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat dalındaki ve irtibatlı imalat ve hizmet dallarındaki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat kesiminin en temel girdilerinden biri olan ve birebir vakitte üretiminden sonra kısa bir müddet içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat kesiminin büyüme suratını ortaya koyan en değerli göstergelerden biridir.

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Mart Ayı Raporu’nu açıkladı. 2021 yılına düşük düzeyde başlayan faaliyet, yılın ikinci ve üçüncü aylarında üst istikametli hareket etmiştir. Yılın birinci iki ayında yüksek seyreden itimat ve beklenti, gerilese de eşik kıymetin çabucak altında yer almıştır. Yılın başındaki yüksek beklenti-düşük faaliyet bileşeni mart ayında yükselen faaliyet buna karşılık düşük güven-beklentiye dönmüştür. Mart ayında para piyasasında yaşanan gelişmelerin piyasa beklentisinde tesirli olduğu net bir formda görülmektedir.

Hazır Beton Endeksi Mart Ayı Raporu datalarına nazaran mart ayında bütün endeksler, pandeminin Türkiye’ye tesir etmeye başladığı bir evvelki yıla nazaran yüksek görünmektedir. Eşik bedelin altında olmasına karşın hem beklenti hem de itimat, pandeminin başlangıcına kıyasla, ortadan geçen bir yıl sonunda çok daha yüksektir. Faaliyet ise bilhassa yüksek faiz, yükselen konut fiyatları ve belirsizliğin tesiri ile geçen yıla kıyasla görece düşük bir artış göstermiştir.

Raporun sonuçlarını kıymetlendiren THBB İdare Heyeti Lideri Yavuz Işık, “Türkiye’de geçen hafta atılan olağanlaşma adımları, mevsime bağlı işlerdeki yavaşlamaya karşın dalın inancının ve beklentisinin yüksek kalmasında tesiri olmuştur.” dedi.

Faaliyetteki yükselme ümit verici görünmektedir

Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, “Geçen ay Türkiye iktisadını etkileyen gelişmeler, inşaat kesimi üzerinde de tesirli olmuş görünmektedir. Yüksek faiz ile birlikte düşünüldüğünde inşaat dalının bu dalgalanmadan etkilenmemesini beklemek mümkün değildir lakin buna karşın faaliyetteki yükselme ümit verici görünmektedir. Kritik nokta, bu hareketliliğin sürdürülebilir olup olmadığıdır.” dedi.

Hem üretici hem de tüketici nezdinde inancın ve öngörülebilirliğin tesisinin inşaat bölümünde sürdürülebilir bir büyümenin bel kemiği olduğunu vurgulayan Yavuz Işık, “Bu noktada piyasaların güvenebileceği, beklentileri karşılayacak, siyaset araçlarını yanlışsız vakit ve gerçek halde kullanacak, piyasa gerçekleri ile uyumlu kararlar alabilecek, enflasyon hedeflemesine odaklanırken tıpkı vakitte Türk gerçek kesiminin de beklentilerine yanıt verecek bir Merkez Bankasının varlığı çok kıymetlidir.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir