güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 8 min 5 ay

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya nazaran Türkiye’nin birinci çeyrek sonunda özgür bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 5,4 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yılın birinci 3 ayına nazaran ihracattaki artışın yüzde 15 olduğuna dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, “İlk çeyrekte Avrupa Birliği’ne yağmur üzere Türk makinesi yağdı. Birçok ülkede sınai üretimin düşük düzeylerde seyretmesine karşın, Avrupalı imalatçılar ellerine geçen her fırsatta Türk makinesi aldı” dedi.

Covid-19 hadiseleri sebebiyle üretimde yüzde 14’e yakın gerileme yaşayan Avrupa ülkeleri, birinci çeyrekte Türkiye’den makine alımında sürat kesmedi. Türkiye’nin AB geneline makine ihracatının yüzde 22 yükseldiği bu devirde Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya üzere makine imalatında güçlü ülkelere yapılan ihracatta yüzde 23,3 ile yüzde 37,6 ortasında değişen artışlar sağlandı. ABD’ye yapılan makine ihracatının da olumluya döndüğü bu periyotta, olay artışları sebebiyle üretimi olumsuz etkilenen Avrupa ülkelerindeki yüksek artışın ehemmiyetine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi:

“Dünya genelinde yine kapanma tedbirlerinin konuşulduğu bu periyotta, imalatını aksatmayan rekabetçi dallar için kıymetli fırsatlar sürüyor. Biz şu ana kadar bu fırsatları çok uygun kıymetlendirerek inanılmaz bir performans ortaya koyduk ve geçen yıl salgın öncesi devri de kapsayan birinci çeyreğe nazaran bu yıl yüzde 15 artış sağladık. Şimdi salgının baz tesiri başlamadan elde ettiğimiz bu bilgiler, büyük bir muvaffakiyet göstergesi oldu ve birinci çeyrekte bilhassa Avrupa Birliği’ne yağmur üzere Türk makinesi yağdı. Birçok ülkede sınai üretimin düşük düzeylerde seyretmesine karşın, Avrupalı imalatçılar ellerine geçen her fırsatta Türk makinesi aldı.”

“2019 birinci çeyrek verisini 750 milyon dolar aştık”

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başlayan talep artışını AB genelinde daima kılmak için, Türkiye’nin Makinecileri markasıyla ısrarlı ve amaca yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Karavelioğlu şunları tabir etti:

Bilhassa Almanya’daki dal temsilcileri, yöneticileri ve medya kuruluşları ile çok güçlü bağlantılarımız var. Dönemsel ihracat performansımızı duyurduğumuz aylık bültenlerle bölüm platformlarında geniş yer buluyoruz ve Avrupalı iş ortaklarımızdan büyük ilgi görüyoruz. Onların Türk makinelerine ilgi ve muhtaçlığını daha fazla kıymetlendirerek bu yılı bir sıçrama yılına dönüştürmek istiyoruz. Mart sonunda 2019 yılı ihracat sayısını 750 milyon dolar aşarak, baz tesirinin görünür hale geleceği ikinci çeyreğe büyük bir moralle girdik. Yılsonuna kadar 20 milyar dolar makine ihracat amacı koymuştuk. Birinci çeyrekte özgür bölgeler dâhil 5,4 milyar dolar ihracat performansımızla, bu amacı zorlanmadan yakalayacağımıza inanıyoruz.”

“Dönüşüm trendlerini Türkiye’nin gündemine taşıyoruz”

Makine İhracatçıları Birliği’nin yürüttüğü yurtdışı tanıtım çalışmaları hakkında bilgiler veren Karavelioğlu şunları söyledi:

“Mart ayında INTEC dijital fuarına Almanya’nın doğu eyaletlerindeki partnerimiz VEMAS İnovasyon Birliği ile birlikte katıldık. Bu ay da Hannover Sanayi Fuarı’nda Türkiye’yi temsil ediyoruz ve Alman makine işletmelerini ülkemizde yatırım yapmaya çağırıyoruz. Hannover Fuarı teknoloji üreten kesimler için buluşma noktası. Bundan tam 10 yıl evvel Sanayi 4.0 kavramı yeni bir konsept olarak, birinci kez Hannover’de dünyanın görüşüne sunulmuştu. İmalat sanayi, bütün dünyanın problemi haline gelen yeşil mutabakatın da tesirleriyle süratle dönüşüyor. Kısa vakit içinde Endüstriyel Yapay Zeka, Uç Bilişim ve Timrobotik mevzularını tartışıyor olacağız ve dönüşüm trendlerini Türkiye’nin gündemine taşımaya devam edeceğiz.”

Endüstrinin ve makine dalının dijital gelişimini hızlandırmak üzere, Dijital Tabirler Kılavuzu’nu digital-glossary.com adresinde çevrim içi hizmete sunduklarını belirten Karavelioğlu, “10. yaşını kutlayan Sanayi 4.0 kavramı da dâhil olmak üzere sayısı 1000’e yaklaşan kavram ve altkavramı kaynakları ile birlikte Dijital Tabirler Kılavuzu’nda inceledik. Dünyayı yakından izleyen teknoloji meraklılarının soru ve katkılarıyla dijital kılavuzumuzu güncellemeye devam edeceğiz” dedi.

“Makine ihracatındaki artış toplumu keyifli ediyor”

Karavelioğlu, makinelerin yüzde 11 hisseyle Türkiye’nin en büyük ikinci ihraç kalemi olduğuna dikkat çekerek “Bu hissesi ileri ülkelerde olduğu üzere yüzde 15-20 bandına taşımalıyız. Ülkemizde şu an yüzde 30 düzeyinde olan makine, elektronik ve taşıt araçları toplam ihracatının da sürdürülebilir bir ekonomik yapı oluşturabilmek için yüzde 45 düzeylerine yaklaşması gerekiyor. Makine ihracatının güçlü ve sürdürülebilir bir gelir kaynağı haline geliyor oluşu, toplumumuzun memnunluğunu ve geleceğe dönük ümitlerini her alanda pekiştirecek bir ögedir. Türkiye bu yolda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İhracattaki moral verici gelişmelerin yanında, Türkiye’de makine ithalatına harcanan ölçünün fosil yakıtları yakaladığı ikazında bulunan Karavelioğlu şunları söyledi:

“Teşvik mevzuatında yapılacak güzelleştirmelerle ithalatı kolaylaştırıcı ve özendirici ögelerin denetim altına alacağına inancımız tam. Bir yanda Doğu’nun ucuz ve dampingli mallarıyla baş ederken, öbür yanda Batı’nın müşterilerine sağladığı cazip finansman imkanlarıyla rekabet edebilecek imkanlara kavuşmalıyız. Bunun için de kaynaklarımızı çok dikkatli kullanmalıyız. Yılda 30 milyar dolar makine ithalatı olduğunda dış ticaret açığımız çift hanelere ulaşıyor. Halbuki kapasitelerimizin yüzde 30’u şu an boşta ve bu kapasitenin üretim pahası makine dış ticaret açığımız olan 10 milyar doları karşılamaya yetiyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir