güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 7 ay

Kaşıntı, akıntı, yanma, batma… Yüzyılın salgın hastalığı koronavirüs (Covid-19) pandemisinin gölgesinde geçirdiğimiz bahar aylarında göz sıhhati her zamankinden fazla kıymet taşırken, baharın kendine has özellikleri nedeniyle göz hastalıkları da artıyor. Acıbadem International Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir “Oldukça yaygın bir şikayet olan göz alerjisi ya da tıbbi ismiyle alerjik konjonktivit, baharda sık olarak polenlere, mesken tozlarına ve kimyasal hususlara bağlı gelişebilir. Pandemi sürecinde ellerinizi gayriihtiyari gözlerinize sürmek ise göz yoluyla Covid-19 enfeksiyonuna taban hazırlayabilir” diyor. Göz enfeksiyonunun alerjik konjonktivit ile karıştırılabildiğini ve bu nedenle tedavinin gecikebildiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Bahar aylarında artış gösteren polenler başta olmak üzere birçok etken göz sıhhatimizi olumsuz etkiliyor. Halk ortasında göz enfeksiyonu olarak bilinen konjonktivit baharla birlikte tetiklenirken, gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda çok sık karşımıza çıkıyor. Bilhassa gözlerde kızarıklık, yaşarma, çapaklanma ve görme bozukluğu üzere şikayetlere yol açabilen alerjik konjonktivitin, bedenin bağışıklık sisteminin bu alerjenlere karşı hassas hale geldiğinde ve reaksiyon gösterdiğini geliştiğini belirten Acıbadem International Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir “Bugünlerde gözlerde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, yanma, berrak sulu akıntı, ışık hassasiyeti üzere şikayetlere sıkça rastlıyoruz. Göz alerjilerine burunda kaşıntı, tıkanma üzere belirtilerle ortaya çıkan üst teneffüs yolu alerjileri de eşlik edebiliyor. Tekrar mevsimsel göz alerjileriyle birlikte baş ve boğaz ağrısı, kuru öksürük ve boğazda kaşıntı da görülebiliyor” diyor.

Enfeksiyon mu? Alerji mi?

Polenlerden ilaçlara ve birtakım yiyeceklere, parfüm üzere kozmetik eserlerden üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına dek birçok faktörün gözlerimizi direkt etkileyebildiğini söyleyen Dr. Nezih Özdemir, üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının viral olabileceği üzere bakteriyel de olabildiğine dikkat çekerek şöyle konuşuyor: “Göz enfeksiyonu alerjik konjonktivit ile karıştırılabildiğinden hasta pandemi sürecinde hastaneye gitmeye de çekindiğinden tedavi gecikebiliyor. Meğer göz hastalıkları ihmale gelmez. Göz tabipleri probleme tahlil bulmak ve enfeksiyon ile alerji ortasındaki farkı ayırt etmek için özel muayene aygıtlarıyla göz yüzeyindeki doku değişikliklerine bakarak alerjik tepkisi tespit ederler. Göz alerjileri, öteki göz hastalıklarıyla emsal bulguları paylaştığı için hastanın hikayesinin alınarak teşhis konulması değerlidir.”

Kirli eller gözle temas ederse!

Pandemi sürecinde göz sıhhatinin risklere çok daha açık hale geldiğini belirten Dr. Nezih Özdemir, etraf ile daima temas halinde olan ellerimizi gözlerimize sürdüğümüzde ise göz yoluyla Covid-19 enfeksiyonuna yer hazırlayabileceği ihtarında bulunarak “Ellerin gözlere götürülmemesi, pak ve tek kullanımlık kağıt mendil kullanılması ve bu kağıt mendilin kullanıldıktan sonra çöpe atılması çok kıymetli. Kirli ellerin gözlerle teması, mikropların bilhassa de bağışıklığı düşük olan bireylerde çarçabuk gözlerde enfeksiyona yol açmasına taban hazırlıyor. Bu nedenle ellerin gözle temas ettirilmemesi, sık sık sabunla yıkanması gerekiyor” diyor. Bilgisayar ekranı ve ortam ısısının da göz sıhhatini tehdit eden ögeler olduğunu, oda sıcaklığının yüksek, nemin düşük olması durumunda göz kuruluğunun ortaya çıktığını belirten Dr. Nezih Özdemir bilgisayar ve tablet karşısında uzun müddet kalmamak, gözleri vakit zaman dinlendirmeyi ihmal etmemek gerektiğini söylüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir