güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 6 ay

Suda çözünen vitaminler ortasında yer alan C vitamini, immün sistemin kuvvetlenmesine yardımcı olurken; birebir vakitte yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına da dayanak oluyor. Mevsim geçişlerinde, bağışıklığı güçlü tutmak için C vitamini desteği alınması gerektiğinin altını çizen Eczacı Ayşen Dincer, 4 Nisan C Vitamini Günü özelinde değerli bilgiler paylaşıyor.

Nizamlı ve yanlışsız beslenememek, günlük vitamin gereksiniminin tam olarak karşılanamamasına sebep oluyor. Suda çözünen ve bedende depolanmayan bir vitamin olduğu için günlük C vitamini muhtaçlığının karşılanmasında, destek alınması gerekliliğini savunan Eczacı Ayşen Dincer, C vitamini eksikliğinin, şahıslarda; yorgunluktan eklem ağrılarına, diş eti kanamasından yaraların geç güzelleşmesine kadar birçok sorun doğurduğunu belirtiyor.

Günlük gereksiniminiz kadar C vitamini takviyesi alın

Bilhassa mevsim geçişleri ve istikrarsız hava kurallarına bağlı olarak artan; grip, soğuk algınlığı üzere hastalıklardan korunmak ve bağışıklığı güçlü tutmak için C vitamininin büyük değere sahip olduğunu söyleyen Ayşen Dincer, hastalanmadan evvel tedbir alınması gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: ‘’Sağlıklı bir hayat sürmek ve bağışıklığı her daim güçlü tutmak için tertipli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Günümüzde, tükettiğimiz besinlerin besin bedellerinin düşük olması nedeniyle; muhtaçlık duyduğumuz vitamini dışarıdan makul takviyelerle karşılamak durumunda kalıyoruz. Mevsimsel değişikliklerle de gereksinimlerimiz yanlışsız oranda artıyor. Multivitamin kullanıyor olsak da kâfi dozda C vitamini alamadığımızı söyleyebilirim, günlük 1000mg dozluk muhtaçlığın tamamlanması için C vitamininin ayrıyeten alınıyor olması gereklidir. C vitamini, birebir vakitte suda çözünen bir vitamindir. Yani bedende depolanamaz, her gün yine bedene alınması gerekir.’’

C vitamini ile daha enerjik hissedin

Bilhassa kemiklerin ve cildin işlevlerinin devamı için gerekli olan kolajen oluşumunda misyon alan C vitamini birebir vakitte; kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı oluyor. Çinko ile birlikte kullanıldığında bağışıklığı daha da güçlendiren vitamininin; yorgunluk ve halsizlik üzere belirtilere güzel geldiğini söyleyen Ayşen Dincer, C vitaminin başka yararlarını şöyle sıralıyor:

  • C vitamini bir antioksidandır. Bu özelliği ile özgür radikallerin bedenimize verdiği ziyanları geciktirir ve önler.
  • Demir emiliminde de C vitaminin kıymeti çok büyüktür, birlikte alındığında demirin aktifliğini arttırır.
  • Ayrıyeten güç oluşum metabolizmasına katkıda bulunur, yorgunluğu ve bitkinliği azaltır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir